Opis systemu

Detektor dymu

Jako pierwsza firma w kraju opracowaliśmy całkowicie własne rozwiązania programowe analizy obrazu wideo w celu wykrycia oznak dymu. Oprogramowaie uruchamiane jest na specjalistycznych jednostkach komputerowych, wyposażonych w procesory sygnałowe DSP lub -
w przypadku mniejszych wymagań funkcjonalnych - urządzeniach standardu Embedded . Wykorzystanie systemu automatycznej analizy obrazu pozwala na wprowadzanie nowych rozwiązań w zakresie organizacji nadzoru przeciwpożarowego i funkcjonowania PADów ,poprzez przyłączanie do jednego PADu kilku lub kilkunastu punktów kamerowych. Taki system, dzięki wsparciu układu automatycznej analizy, może być nadzorowany przez jednego operatora na każde 6-8 kamer, co pozwala uzyskać znaczne oszczędności kosztów.
System analizy Forester posiada wysoką skuteczność i odporność na fałszywe alarmy dzięki stosowaniu nowatorskich rozwiązań takich jak: elastyczna definicja obszarów detekcji, zmienne harmonogramy konfiguracyjne filtrów analizy obrazu, automatyczna detekcja linii horyzontu, blokowanie obszarów zakłócających (np dymy z kominów). Aktualna skuteczność algorytmu przekracza 80% ( w zależności do wielkości obszaru dymu i odległości)

W roku 2011 uruchomiliśmy pierwszy w kraju system automatycznej detekcji dymu dla 6 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W chwili obecnej na terenie kraju pracuje już kilkanaście systemów detekcji dymu naszego autorstwa.

Szczególnymi cechami wyróżniającymi nasze rozwiązanie od systemu konkurencji są:

- detekcja dymu w czasie obrotu kamery - kamera nie zatrzymuje się w celu analizy obszaru, tylko cały czas może nadzorować obszar. Nie tracimy cennych sekund na działanie, nie wytrącamy operatora z rytmu pracy!!!

- algorytm systemu detekcji FORESTER wykrywa obrazy dymów o wielkości mniejszej niż 0,2% wielkości analizowanego obrazu!!!